Joann (Renneteau) püspököt választották meg új nyugat-európai orosz érsekké

Jean

Az Egyetemes Patriarchátus Nyugat-Európai Orthodox Orosz Egyházközségek Érseksége (az ún. Nyugat-Európai Orosz Exarchátus) Rendkívüli Közgyűlése Joann (Renneteau) charioupoliszi püspököt választotta meg új érsekévé. A Nyugat-Európai Orosz Exarchátus Rendkívüli Egyházmegyei Gyűlésén a 182 szavazó közül 173 szavazott. Jean érsek 150 szavazatot kapott.

Joann püspök (világi nevén Jean Renneteau) 1942. november 13-án született a franciaországi Bordeaux-ban. A párizsi Szent Szergij Orthodox Teológiai Intézetben végzett, majd Szofronij (Szaharov) archimandrita tanítványa volt.

1974-ben Georgij (Taraszov) szirakuzai érsek pappá szentelte és hamarosan az Egyetemes Patriarchátus Svájci Egyházmegyéjében, a Genf melletti Chambésy francia anyanyelvű egyházközségének papja lett. Hosszú évekig vezette a Francia 2 televízió „Orthodoxia” című műsorát.

2011. április 4-én megválasztották a Svájci Orthodox Püspöki Gyűlés titkárává. 2015. február 5-én a Konstantinápolyi Patriarchátus Szent Szinódusa charioupoliszi címmel a Nyugat-Európai Orosz Exarchátus segédpüspökévé választotta. Akkor a döntés az Érsekség Szabályzatának megkerülésével történt, amely megköveteli, hogy az egyházmegye vikárius püspökét az Érsekség Közgyűlése válassza meg.

Daniil Sztruve véleménye szerint: „Az újonnan megválasztott Joann püspök az egyik legidősebb klerikus, aki a francia orthodoxia mozgalmával kapcsolatban állt és a Konstantinápolyi Egyház Szinódusa által történt kinevezése megkésett elismerése a kezdetben a múlt század 20-as éveinek elején az orosz emigránsok pasztorálására létrehozott Orosz Exarchátus helyi meggyökerezettségének. Ez a Konstantinápolyi Szinódus részéről történt kinevezés az Orosz Exarchátus támogatásának jele, melynek létjogosultságátét Emmanuil metropolita helytartóságának zavaros hónapjaiban megkérdőjelezték”.

Joann püspök beiktatása 2015. március 3-án történt a konstantinápolyi Szent György székesegyházban. A szertartást Őszentsége I. Bartholomeosz patriarcha végezte. A szentelés 2015. március 15-én történt a chambésy Szent Pál templomban.

Az Egyetemes Patriarchátus Szent Szinódusa 2015. november 28-án Joann püspököt a Nyugat-Európai Orthodox Orosz Egyházközségek Érseksége érseki helytartójává nevezte ki, miután felmentette tisztségéből Jov (Getcha) érseket. Az Érsekség Tanácsa 2016. március 1-i ülésén Porfyriosz (Plant) atyával együtt érsekjelöltnek választotta.

Forrás

Kapcsolódó cikk: Karácsonyi Szent Liturgia a párizsi Névai Szent Sándor székesegyházban