Megválasztották a Nyugat-Európai Orosz Érsekség új elöljáróját

Jób (Getcha) archimandrita, a Nyugat-Európai Orosz Érsekség megválasztott elöljárója

Jób (Getcha) archimandrita, a Nyugat-Európai Orosz Érsekség megválasztott elöljárója

2013. november 1-én az Egyetemes Patriarchátus Nyugat-Európai Orthodox Orosz Egyházközségek Érseksége Egyházmegyei Gyűlése Jób (Getcha) archimandritát választotta meg új elöljárójává. Az új érseket a szavazás első körében 191-ből 109 szavazattal választották meg. Az Egyetemes Patriarchátus Szent Szinódusa jóváhagyta a választást.

Jób archimandrita (világi nevén Igor Vlagyimirovics Getcha/Gecsa) 1974. január 31-én született Montréalban (Kanada). A winnipeg-i Szent András Intézetben és a Manitobai Egyetemen tanult (1996-ban végzett). 1996-ban szentelték diakónussá. Franciaországba költözése után 1998-ban a Nagy Szent Antal monostorban (az áthosz-hegyi Szimonoszpetrasz monostor metochionjában) nyírták szerzetessé. 2003-ban az Egyetemes Patriarchátus Kanadai Ukrán Orthodox Egyháza joghatóságából átment az Egyetemes Patriarchátus Nyugat-Európai Orosz Érsekségébe. 2003-ban szentelték szerzetespappá. A párizsi Szent Szergij Intézetben tanult. 2003-ban védte meg doktori disszertációját a párizsi Katolikus Intézetben és a Szent Szergij Intézetben „Kijevi Kiprián metropolita liturgikus reformja” címmel. Az egyháztörténelem és az egyházi szabályzat tanára a Szent Szergij Intézetben (2004-től professzor). Az Érsekség spanyolországi egyházközségeinek esperese (2003-2004). A „Nyugat-Európai Orthodox Orosz Egyházközségek Érseksége Egyházmegyei Hírmondója” és francia nyelvű kiadványa, a  “Messager diocesain: Archeveche des eglises orthodoxes russes en Europe Occidentale” szerkesztőbizottságának tagja (2003-2006). 2004-ben igumeni, majd archimandrita címet kapott. Az Érsekség Egyházmegyei Tanácsának tagja (2004-2010). Tagja volt az Érsekségnek a Moszkvai Patriarchátussal való kapcsolatát felügyelő bizottságnak. 2004-től liturgikát tanított a Szent Szergij Intézetben, valamint az Egyetemes Patriarchátus chambesy-i (Svájc) Orthodox Központja mellett működő Orthodox Teológiai Kutatóközpontban, valamint a párizsi Katolikus Intézetben. 2005. decemberétől 2007. decemberéig a Szent Szergij Intézet dékánja. Az Orthodox Egyház és a Római Katolikus Egyház közötti nemzetközi dialógus Szent Irineosz csoportjának tagja (2003). Az Orthodox Egyház és a Római Katolikus Egyház közötti dialógus franciaországi bizottságának tagja (2005). Az Egyházak Világtanácsa Központi Bizottságának tagja (2006). A Kijevi Vallás-Filozófiai Társaság tagja. A Keleti Liturgia Társaság tagja.

Forrás